Bugun...
İLHAN ÖZKES CHP' DEN NEDEN İSTİFA ETTİ?


Yücel ÖNDER
yucel
 
 

Hükûmet kurulmuş değil, hatta erken seçim olabilir, Davutoğlu’ nun erken seçim için talimat verdiği söyleniyor, Bahçeli il teşkilatlarını gezecek, ortada siyasî bir çalkantı yok, İstanbul gibi bir yerden yüz binden fazla oy alıp meclise giren milletvekili niye istifa eder? Kaç saattir düşünüyorum, henüz tahmin bile edebilmiş değilim. Özkes; CHP içinde prestij sahibi, en fazla oyu alarak tekrar Parti Meclisi’ ne girdi. Kılıçdaroğlu şunu dedi, bunu yaptı da istifa edeyim; demiş olsun diyorum, yok! Yumurtaya kulp takamıyorum!

Bayram değil seyran değil eniştem beni neden öptü, diye amiyane olduğu kadar manidar bir sözümüz vardır. Durduk yere gerçekleşen önemli olaylar eğer altyapı bakımından zayıf gerekçelere dayandırılıyorsa bu sözü şak diye söyleyebilirsiniz. Kurtlar Vadisi’ nin derin devleti temsil eden karanlık yüzü Aslan Akbay ‘‘Devlet, dama oynamaz ama satranç oynar!’’ derdi. Dolayısıyla siyaset bazen birkaç adım ötesine göre strateji geliştirme sanatıdır. Ortada hol yok, yumurta yokken hem daha meclis henüz tatile girmişken bir milletvekili istifa etmişse illâki bir nedeni vardır. 

Şimdi bu nedeni olayı kurcalayarak bulmaya çalışalım:

CHP zannımca son dönemlerde istifa etmenin en kolay olduğu parti… Emine Ülker Tarhan, Refik Eryılmaz, Birgül Ayman Güler, Emrehan Halıcı, Ercan Cengiz, Sabahat Akkiraz, Salih Fırat aklıma ilk gelenler... MHP ile diğer partiler biraz daha kapalı kutu… Parti politikalarından rahatsız olsalar da ‘‘Kol kırılır yen içinde kalır!’’ diyorlar, zannımca!

7 Haziran’ da millet AKP’ ye tek başına iktidar fırsatı tanımadı. Ne MHP’ nin ne de HDP’ nin AKP ile koalisyona yanaşması söz konusu değil! MHP ilk günden kapıları kapattı, HDP ise sıcak bakmıyor. Muhtemel koalisyon AKP ve CHP arasında gerçekleşecek. Zaten 390 sandalyeyle milletin mesajı bu yönde… 

Peki, bunlarla Özkes’ in istifası arasında ne bağlantı var? Şöyle ki AKP-CHP koalisyonunda ana muhalefet görevi vekil sayıları eşit olsa da 1.5 milyon daha fazla oy alması sebebiyle MHP’ nindir. Özkes, CHP’ den istida ederek koalisyon kurulmadan sembolik de olsa HDP’ ye katılarak Türk milletinin MHP’ ye biçtiği ana muhalefet görevini ekarte edecek; 81 sandalyeye ulaşıp MHP’ yi geçen HDP yeni ana muhalefet partisi olacak. 7 Haziran’ dan bu yana resmiyette AKP-CHP, gayrıresmî platformada AKP-CHP-HDP koalisyonu/işbirliği bir kez daha gün yüzüne çıkmış oluyor.

Tahminime/stratejime son verirken koalisyonların bozulmak ve erken genel seçime gitmek üzere kurulduğunu hatırlatayım. MHP üzerinden politika geliştirmenin nasıl el yakacağını ilk genel seçimde göreceksiniz.


Yücel ÖNDERBu yazı 7584 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

VİDEO GALERİ
HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI