Bugun...
Polise 3600 Neden Çok Görüldü


OKUYUCU KÖŞESİ
okuyucu
 
 

Şimdi 3600'ü şu alıyor bu alıyor, Polisler neden almıyor gibi bir yazı bekliyorsanız yanılıyorsunuz. Her iktidar  öyle ya da böyle "Polislerin Hakkı Ödenmez.'' açıklamasını bir şekilde yapmıştır. Evet Polislerin hakkı ödenmez ve bunu bildikleri için de ödeyemiyorlar. Ortalama 40 yıldır terörle mücadele yapılmaktadır. Bu mücadelede Polisler, Asker ve Geçici Köy Korucuları canla başla çalışmaktadır. Bu alanda saha da bulunan görevliler elinden geleni en iyi şekilde yaptıkları halde, Hükümetler bir türlü desteği  tam olarak veremediler ki bu da oy kaygısıyla olsa gerek. Bunların yanında her görevli elinden geleni fazlasıyla yapmaktadır ve yaptığının karşılığını da bir şekilde almaktadır. Polisler bu hak almada genelde en zayıf halkadırlar. Polislerin birebir Bakanlığı olmadığı gibi, bağlı oldukları İç İşleri Bakanları da Polislere asla sahip çıkmamaktadırlar. En son Mecliste Polisler ile ilgili Kanun görüşmelerinde sürekli farklı Bakanlar açıklama yaptılar. Güneydoğuda can hıraş bir şekilde her gün Şehitler  veren bu teşkilatın bağlı olduğu Bakanın hiçbir açıklamasına rastlanılmadı ve halen bu süreçte suskunluğunu korumaktadır.

                Teşkilatın sahipsizliğine basit bir örnek daha, Yıllık Olarak 2 Dönemde 25 Er Mermi İle Atış Yapılıp daha sonra bu Polisler doğu ve güneydoğuda sıcak çarpışmaların ortasında bırakılmaktadırlar. Ayrıca 2015 yılında 250 mermi ile yapılması gereken Emniyet Binaları Koruma Kursu sadece 10 mermi ile ve memurların yıllık atış istihkakından düşülerek yapıldı. Devletimiz büyük ve güçlü ancak bu ortamda bile halen ödenek arttırma ve hükümetlerin gözüne girme çabaları memurların fişeklerinden kesilerek yapılmaktadır.

                Ayrıca yakın zamanda yayınlanan makam araçları yoktur ibaresi maalesef illerde kullanılmamaktadır. Şöyle ki her ilde en az İl Emniyet Müdürüne tahsis edilmiş en az 4-5 araba bulunmaktadır, bunun yanında bir araç ve Şoför Hanımefendilere tahsis edilir. Makam araçları  devamında İl Emniyet Müdür Yardımcılarına, Şube Müdürlerine, Şubelerde görevli Emniyet Amirlerine ve Başkomiser Komiserlere kadar bu tahsis araç sürücü ve yerine göre ekstra korumalarla devam eder. Bu yayınlanan Genelgenin kullanılabilme olasılığı bile yoktur. 

                Genel çerçevede olayları özetledikten sonra gelelim 3600 konusuna, Polisler 3600 e o kadar odaklandılar ki bundan dolayı diğer sorunlarını unutuverdiler. 3600'ün çalışırken hiçbir artısı olmadığı ancak emeklilikte maaşlara büyük katkı sağladığı için emeklilikte geçim derdi Polislerin en büyük sorunlarından birisidir. Polislerin sorunu çalışırken maddiyat değil, maddiyat son zamanlarda yapılan ek zamlarla bir şekilde çalışanlar için çözüldü. Maddiyat Polis emeklileri için büyük sorun teşkil etmektedir. Yıllarca her türlü şartlarda gece gündüz canı pahasına çalışan bu Teşkilat mensuplarına ne çalışırken yeterli değer veriliyor ne de emekli oldukları zaman.

                Çalışan Polislerin ise çalışırken en büyük sorunu yapılan fazla ve düzensiz çalışmalar ve bunların karşılığı olan fazla mesai ücretinin verilmemesi. Emeklilerinin ise maaş bağlama oranının %50 civarında adeta yoksulluk seviyesinin altında olması en büyük sorunlardan. Ne zaman 3600 konusu gündeme geldiği zaman sürekli olarak Müdürler emsal gösterilmektedir. Batılı gelişmiş ülkelerde bu ayrım olmadığı gibi memurların lehine pozitif ayrımcılık vardır. Örneğin Almanya da bir Eyaletin Emniyet Müdürünün makam aracı yoktur kendi aracı veya metro ile işe gelip gitmektedir. Eğer ki kaynak konusunda sıkıntı varsa bu da makam araçları ve yıllardır rant kapısı haline getirilen taltifler iyi bir kaynak oluşturacaktır.

                Bazı Müdürler istisna çoğunlukla kışın sıcak, yazın serin odalardan dışarı çıkmayan, altlarında sürekli özel işlerini dahi gördükleri adı hizmet kendisi makam araçları bulunan Müdürler mi hak ediyor 3600 ü yoksa saha da şehitlik pahasına Devleti için, Vatanı için gözünü kırpmadan ölüme yürüyen yiğitler mi buna siz karar verin.Bu yazı 8980 defa okunmuştur.

YORUMLAR
4 Yorum

omer
20-02-2017 12:56:00
adam emekli olmuş şu İsmail çalışkan ortalığı karıştırıyor polis milletinin hakkını satan bu sıradan müdürü başkomutan ağzını burnunu kırar rütbesini de alır sen bir kişisin benim arkamda millet var kendi teşkilatını satan beni dünden satar der se ne yapacaksın torbadan çıkma müdür.
Yuksel AKBULUT
01-08-2016 13:50:00
Tabiki her zaman olduğu gibi mudurler icerde saklanıp gizlenirken 24 taltif alacak sahada hedef olan gariban polislere de 3 5 taltifle gecistirilecek olan emniyetteki tek gerçek bu rnKi bu sayin muhterem müdürler rutbe mevki pesinde kosmak varken hangi polisin derdi ile ilgilendiler sosyal hakkına el attılar araştırın yoktur
lafın Doğrusu
03-02-2016 16:53:00
Doğru söze ne denir ki,yazılanların eksiği var fazlası yok.çok azı istisna,O müdürler varya ;hele bir haK talebinde bulun neler işiteceksin:beğenmiyorsan bırak git ,seni zorla mı polis yaptık,bu ülkede asgari ücrete bu işi yapacak binlerce insan var diye basarlar azarı.İ
Murat ALTINKAYNAK
03-02-2016 14:00:00
Kodamana villa rezidans köprü ihale edildi. Güneydoğuyu hizmet götürüyoruz diye asfalt zenginleri çıktı. O yollarda polis kardeşlerimiz şehadet ulaştı. Para güzel hayat aile birliktelik sosyal yaşantı hak etmeyene ölüm ise polise ihale edildi. Birileri batırdı temizlemek şehit kardeşlerimize düştü.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

VİDEO GALERİ
HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI